Kategoriler
Luminar 4'ün Özellikleri

Luminar 4'ün Özellikleri

17.10.2020
Luminar 4, bir zamanlar Macphun olarak bilinen Bellevue, Washington merkezli bir yazılım geliştirme şirketi olan Skylum tarafından üretilmiştir. Luminar ve Aurora HDR, Skylum'un en çok satan iki ürünüdür ve piyasadaki en iyi RAW fotoğraf editörlerinden biridir.

Luminar 4'ün Özellikleri

10'dan Fazla Dil Çeviri Seçeneği

Herkes sadece İngilizce konuşmuyor. Ana dilinizde yazılmış bir fotoğraf düzenleme yazılımıyla çalışırken kendinizi daha rahat hissediyorsanız, Luminar 4 ve ON1 Photo RAW 2020 sizinle bazı kek puanları kazanacaktır. Hem ON1 Photo RAW 2020 hem de Luminar 4, 10'dan fazla dili desteklerken, DXO PhotoLab 3 kendi dil sunumunda daha sınırlıdır.

Luminar 4 ve On1 Photo RAw 2020 ile Rusça, Portekizce, Felemenkçe, Korece, Çince, Japonca, İtalyanca, Fransızca, Estonca ve İngilizce dahil dil çevirilerini alırsınız.

Kendi Başına veya Eklenti Olarak Kullanın

Yeni bir yazılım indirdiğinizde her zaman çok can sıkıcıdır ve görüntülerinizi düzenlemek için şimdiye kadar kullandığınız tek yazılım budur. Belki şu anda iş akışınızda olanları tamamen emekli etmek istemezsiniz, ancak bu yeni program diğerleriyle iyi oynamıyor. RAW fotoğraf düzenleme zaten yeterince zamanınızı aldığında, iki ayrı program yüklemek ve işinizi birbiriyle değiştirmek zaman alıcıdır.

Luminar 4 diğer yazılımlarınızı ele geçirmez. Tek başına Luminar 4'e geçiş yapmak istiyorsanız, bu, sahip olduğunuz seçeneklerden biridir. Ayrıca onu bir eklenti olarak kolayca entegre edebilirsiniz, böylece zaten kullandığınız fotoğraf düzenleme yazılımında açılır. Luminar 4, bir eklenti olarak Adobe Lightroom Classic, Adobe Photoshop, Adobe Photoshop Elements ve macOS için Fotoğraflar ile uyumludur.

Detay Geliştirme

RAW dosyalarınız, konunuzun fotoğrafını çekmenizden hemen sonra minimum işlemden geçer, bu nedenle RAW görüntülerinizi postayla düzenlemeniz gerekir. Luminar 4'ün ayrıntı geliştirme kaydırıcısını denemek isteyeceksiniz. Görüntüyü çekerken hatırladığınız tüm o zengin, heyecan verici ayrıntı düzeyini geri getirebilir.

Her kaydırıcının bir sayı değeri vardır, böylece diğer kaydırıcılarla her zaman elde edemeyeceğiniz son derece hassas değişiklikler yapabilirsiniz. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz kalemtıraş, o mavi gökyüzünü gerçeğe yakın, yerdeki çim bıçakları kişiselleştirecek ve o kuşun üzerindeki her tüyü farklı kılacaktır.

Luminar 4'ün ayrıntı geliştiricisinde de geniş bir değişiklik yok. Küçük, orta veya büyük ayrıntılarda ince ayar yapmak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz, böylece yaptığınız değişiklikler görüntünün tamamına uygulanmaz. Bu, özellikle fotoğrafınızı işlerken daha küçük ayrıntıların kalitesi kaybolduysa ve onları geri yüklemek istiyorsanız veya arka planda geliştirmek istediğiniz büyük bir hayvan varsa kullanışlıdır.

Tahribatsız Düzenleme

Bir fotoğrafçı olarak, fotoğraf makinemi almadan önce her şeyin kafamda nasıl görüneceğini hayal ediyorum. Muhtemelen aynı yoldasın. Yine de bulduğum şey, bazen kafamda hayal ettiğim şeyin tam olarak gerçekte olan şey olmadığı.

En sevdiğiniz yazılımda bir fotoğrafı düzenlemek için saatlerce çalışmak, yalnızca yaptığınız düzenlemelerin işe yaramayacağını keşfetmek için sinir bozucu. Belki de orijinal ruhun fazlası kaybolmuştur veya doygunluk umduğunuz kadar iyi görünmemektedir.

Yani, bizim yaptığımız şeyi yaparsanız, geri al düğmesini tıklayın. Ve tıklayın, tıklayın ve tıklayın. Yazılımınızın geri alma özelliği yalnızca şimdiye kadar geriye giderse veya Tanrı RAW kaynak dosyasını silmenizi yasakladıysa ve görüntüyü zaten başka bir biçimde kaydetmişseniz, orijinaliniz tamamen ortadan kalkar.

Neyse ki, Luminar 4 yazılım boyunca tüm uygulamalarında tahribatsız düzenleme kullanıyor. Geçmiş sekmesi, yaptığınız her değişiklik ve düzenlemenin kaydını tutar ve bunları en başa kadar geri almanıza olanak tanır. Artık resminizi vizyonunuzla daha uyumlu hale getirene kadar düzenlemelerinize yeniden başlamakta özgürsünüz.

Harika Dosya Biçimi Desteği

Fotoğrafçılıkla ilgili eğlenceli kısımlardan biri de, aynı konuyu fotoğraflıyor olsanız bile, yalnızca iki farklı fotoğraf makinesi alarak tamamen farklı ruh hallerini ve atmosferleri nasıl oluşturabileceğinizdir. Maceralarınızda yanınızda hangi tür kamera getirirseniz getirin, Luminar 4 bunu destekleyebilmelidir.

Bu Skylum yazılımı, her tür dosya formatında 1.000'den fazla kamera ile uyumludur. Bunlar, PDF'ler, TIFF'ler, PNG'ler ve JPG'ler gibi standartların yanı sıra Olympus dijital kameralar için RAF, ORF, NEF, CR2 ve CR3 gibi RAW dosya formatlarını içerir.

Gürültü giderici

Karanlık bir ortamda çektiğiniz o gürültülü fotoğrafı atmayın! Bunu Luminar 4'te kaydetmek mümkündür. Daha da iyisi, bunu öncelikle iki kaydırıcı aracılığıyla yapabilirsiniz: Renk Gürültü Giderme ve Parlaklık Gürültü Giderme sürgüleri.

Kromatik parazit, belirli piksellerin renksiz görünmesine neden olabilir ve bu, bozulma yeterince fark edilirse fotoğrafınızı hızla mahvedebilir. Luminar 4, Color Denoise ile görüntünüzün orijinal renk paletine sadık kalırken renk parazitini ortadan kaldırır

Parlaklık Kaydırıcısı, gürültüyle kötü bir şekilde gölgelenen gece görüntüleri içindir. Fotoğraflarınız uzun poz sürelerine sahip olsa veya yüksek ISO ile çekim yapıyor olsanız bile, görüntünüzün grenliliği bu kaydırıcıyla kaybolur. Luminar 4'ün ne kadar iyi olmasına rağmen , görüntünün sadece gerektirdiğini hissettiğim bölümlerindeki gürültüyü kaldırmama izin veren son yükseltmelerinden dolayı kendimi denoise için Topaz Denoise AI'yi açarken buluyorum . Bu, arka planı özneden çok daha fazla zayıflattığım vahşi yaşam çekimlerine özgü olabilir.

Görünüyor

Son zamanlarda incelediğim RAW fotoğraf editörlerinin çoğu bir stil veya ön ayar koleksiyonuna sahip ve bu Luminar 4 için de geçerli. Bu imzalı Görünümler, fotoğraflarınızın genel hissini geliştirecek şık, en yeni görselleştirme için sevilen fotoğraf sanatçıları tarafından seçildi ve bir araya getirildi.

70'in üzerinde Looks ve sayma alıyorsun. Bir şekilde bunun yeterli olmadığını anlarsanız, Luminar Marketplace for Signature Looks üzerinden her zaman ekstra ödeme yapabilirsiniz. Bu premium Görünümlerin yanı sıra standart Görünümlerin tümü özelleştirilebilir, yani her filtreyi bir kaydırıcıyla ayarlayabileceğiniz anlamına gelir.

Luminar Looks Collection aracılığıyla, kullanmak isteyebileceğiniz Look stillerini arayabilir ve favorilerinizin bir listesini kaydedebilirsiniz. Şimdi, fotoğraflarınızın bir anda biraz çeki düzenlenmesi gerektiğinde, o güzel Görünümlere geri dönmek çok kolay.

Kütüphane Modülüyle İçe Aktarmayı Atlayın

Fotoğraf düzenleyicileri arasında geçiş yapmak söz konusu olduğunda bir başka acı da, tüm bu fotoğrafları bir yazılımdan diğerine aktarmak için zaman ayırmanız gerektiğidir. Bu görev tamamlandığında bir kitap okuyabilirsiniz. Tamam, pek değil, ama kesinlikle öyle hissettiriyor.

Skylum, fotoğrafların içe aktarılmasını beklemenin acısını çok iyi anlıyor. Bu nedenle Luminar 4, ithalat ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu, programın sağ tarafında bulabileceğiniz Kütüphane Modülü aracılığıyla gerçekleşir.

Fotoğraflar Luminar Fotoğraf Kitaplığınıza eklendiğinde, Luminar 4'teki tüm fotoğraflarınızı yıllara göre kategorilere ayrılmış olarak görmek için Kısayollara erişebilirsiniz. Çok fazla fotoğraf çekerseniz (benim gibi) ve yıllık klasörünüzde yüzlerce hatta binlerce görüntünüz varsa, aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi hepsine kolayca bakabilirsiniz.

Bu, Kütüphane Modülündeki tek seçeneğinizden uzaktır. Kayıp Düzenlemeleri, çöp kutusuna koyduğunuz fotoğrafları, Son Düzenlenen resimleri, Son Eklenen resimleri, Tek Düzenlenen Resimleri ve favorilerinizi de değiştirebilirsiniz.

Manzara Geliştirici

Bir vahşi yaşam fotoğrafçısı olarak, işte Luminar 4'ün özellikle heyecan verici bir özelliği olan Manzara İyileştirici.

Landscape Enhancer araç setinde üç kaydırıcı bulunur: Dehaze, Golden Hour ve Foliage Enhancer.

Dehaze, görüntünüzde bulunan rengi ve derinliği yenileyerek her ikisini de nefes kesici bir etkiye kavuşturabilir. Altın Saat kaydırıcısıyla, sabahın ortasında çekim yapıyor olsanız bile, gün batımının o mükemmel turuncu-sarı ışığında fotoğraflanmış gibi herhangi bir görüntünün görünmesini sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde çalışırken görebileceğiniz Foliage Enhancer kaydırıcısı çiçeklerinizi, ağaçlarınızı ve bitkilerinizi patlatacak. Sonuçta, fotoğraflarınızın odak noktası ön plandaki özne olsa bile, bu arka planın cansız görünmesi gerektiği anlamına gelmez.

Profesyonel Arama Tabloları

Kim tek tıklamayla düzenlemenin hayranı? Kim gibi ben bu pratik retorik bir soru, demek gelmez işlerini düzenlerken zaman kazanmak ister misin? Herhangi bir fotoğrafçı bunu yapar ve bu nedenle Luminar 4 gibi RAW fotoğraf editörlerindeki tek tıklamalı özellikler çok beğenilir.

Luminar'ın Profesyonel Arama Tabloları veya LUT'ları haritalama kullanır, böylece fotoğrafınızın her zaman eksik olduğu yeni bir stil için gökkuşağı renklerinden seçim yapabilirsiniz. Doğal tonlardan nötr tonlara ve tabii ki parlak ve fantastik tonlara kadar hepsi tek bir tıklama ile değiştirilebilir ve uygulanabilir.

Size uygunsa sepya tonlu veya tek renkli olabilen bu renk derecelendirme, özellikle Luminar 4'ün Looks özelliği ile çok iyi oynuyor.

Toplu İşleme

Luminar 4'teki bir başka kullanışlı zaman tasarrufu da toplu işlemedir. Aralarında ince farklar olan üç harika fotoğraf çektiyseniz, genellikle üçü arasından en beğendiğinizi seçer ve sonra yalnızca bununla çalışırsınız, değil mi? Aksi takdirde, her bir fotoğrafı tek tek düzenleyerek, tek tip bir görünüme sahip olmaları için her birinde aynı düzenlemeleri yaptığınızdan emin olmak zordur.

Luminar 4'ün toplu işlemesine girin. Birkaç görüntüyü birlikte yükleyerek, her görüntü için aynı ayarlamaları aynı anda yapabilirsiniz. Hepsi aynı doygunluğa, gürültü azaltmaya, keskinleştirmeye ve geliştirmelere sahip olacak, böylece üçünü de ayrı ayrı düzenlemeye gerek kalmadan en iyi düzenleme sonrası istediğinizi seçebilirsiniz.

Silme Aracı

Silme Aracı, mutlaka yeni bir Luminar özelliği değildir, ancak Luminar 4'ün daha sezgisel olması için yükseltilmiştir. Peki nasıl çalışıyor? Silme Aracını kullanırken, silinmesini istediğiniz nesnenin üzerine geniş bir çizgi çizersiniz. Bu çizgilerin çok hassas olması gerekmez, böylece fotoğraflarınızda hızlı ama etkili değişiklikler yapabilirsiniz.

 

Burada görebileceğiniz gibi, sudaki tekneler kaldırılmak üzere seçildi. Silme Aracı gerisini halledecek ve size bunun gibi bir sonuç verecektir.

Güle güle tekneler, geride bıraktıkları dümen suyunun yanı sıra. Skylum, resimleriniz sensör tozu lekeleri veya eğimleriyle dolu olsa veya arka plan karmaşık ve ayrıntılı olsa bile, Luminar 4 neyin ne olduğunu deşifre edecek ve fotoğraflarınızın yalnızca kaybolması gereken kısımlarını kaldıracak kadar akıllı olduğunu söylüyor.

Akıllı Kontrast Aracı

Herhangi bir eski fotoğraf editörü, görüntünüze biraz kontrast katabilir ve onu bir gün olarak adlandırabilir. Neyse ki, Luminar 4 herhangi bir eski fotoğraf editörü değil. Bu Skylum yazılımıyla Akıllı Kontrast Aracına sahip olursunuz. Bu, görüntünüzün değerli ayrıntılarına ve renklerine tutunarak, benim deneyimime göre asla gerçekçi olmayan şaşırtıcı dokularla doğal bir destek sağlar.

Yapay Zeka Tabanlı Araçlar

Yapay zeka, daha önce bu blogda yazdığım gibi, bugünlerde yaptığımız şeylerin çoğunda var. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde ve yazılı sohbete katıldığınızda, konuştuğunuz bir bot olabilir.

Yapay zeka , beş etkileyici araçla Luminar 4'te de bir görüntü oluşturuyor .

AI Accent Aracı

İlki, AI Accent Tool'un bir düzineden fazla kontrol kullanması ve bunları başladığınızdan çok farklı bir görüntü için aynı anda uygulamasıdır. Bir kez daha, herhangi bir değişiklik yapılmadan önce görüntünüzdeki öğelerin kapsamlı bir analizi gerçekleştirilir. AI Accent Tool'un gerçekleştireceği ayarlamalardan bazıları ayrıntıları, pozlamayı, doygunluğu, tonu, kontrastı, vurguları ve gölgeleri geliştirmek veya azaltmaktır.

AI Yapısı

İkinci Luminar 4 AI odaklı araç, AI Yapısıdır. İçerik farkındalığıyla, AI Yapısı, daha fazla geliştirme veya zenginlik kullanabilecek belirli alanları aramak amacıyla tüm görüntünüzü tarayacaktır. Ardından, fotoğrafınızın bu kısımlarını canlandırarak insanların cildini ve yüzlerini zarar görmeden bırakır.